close
تبلیغات در اینترنت

codes and tools for blog

رابطه زناشويي و نارسايي مزمن کليه

داشتن بدن سالم

برای گفتگویی آزادتر
به انجمن ما مراجعه کنید
سخه انگلیسی سایت؟!!
!
مستند پزشکی؟!
!
اطلاعات سایت

آمار مطالب
کل مطالب : 75
کل نظرات : 2
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 8
آمار بازدید
آی پی امروز : 1
آی پی دیروز : 8
بازدید امروز : 56
باردید دیروز : 11
ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته : 56
بازدید ماه : 154
بازدید سال : 2,107
بازدید کلی : 40,885
مشخصات
آی پی : 52.91.245.237
سیستم عامل :
مرورگر:

پشتیبانی

نویسنده : مجتبی چابک
بازدید : 174


 از طرفي وجود استرس در اين بيماران هم مي‌تواند تا حدودي باعث مختل‌شدن روابط بين زوج‌ها ‌شود. معمولا اين بيماران اعتمادبه‌نفس خود را از دست مي‌دهند و نگرش منفي‌اي نسبت به بدنشان پيدا مي‌کنند.


33 درصد بيماران مبتلا به نارسايي مزمن كليه، رابطه زناشويي ندارند و 44 درصد آنها فقط هفته‌اي يکبار اقدام به برقراري روابط مي‌كنند. حدود 80-40 درصد بيماراني هم که دياليز مي‌شوند، دچار ناتواني جنسي هستند. مهم‌ترين عامل ناتواني جنسي در مردان مبتلا به نارسايي مزمن کليه، اختلال در عروق لگني است. اصولا نعوظ، فرايندي عروقي است و اگر خون کافي به آلت تناسلي نرسد، اين اتفاق نمي‌افتد. علاوه بر اين، تنها ورود خون کافي به آلت‌تناسلي باعث نعوظ در مردان نمي‌شود، بلکه اين خون بايد در آلت تناسلي باقي بماند و از‌ آن خارج نشود. اگر خوني که به آلت تناسلي وارد مي‌شود...

از آن خارج شود به آن «نشت وريدي» گفته مي‌شود و باعث يکي از بدترين انواع اختلال نعوظ خواهد شد. در نارسايي مزمن کليه علاوه بر اينكه ميزان جريان خون ورودي به
آلت تناسلي دچار اختلال مي‌شود، بيمار به نشت وريدي نيز مبتلا خواهد شد. حدود 60 درصد علت ناتواني جنسي در مردان با کليه‌هاي طبيعي همين عوامل عروقي هستند.


علل اختلال جنسي در مبتلايان به نارسايي مزمن کليه

دلايل متعددي باعث ايجاد اختلال در عملکرد جنسي اين بيماران مي‌شود كه مهم‌ترين آنها عبارتند از:

خستگي: هر بيماري مزمني همراه با خستگي است. با توجه به اينكه بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه دچار کم‌خوني نيز هستند، ميزان و شدت خستگي در آنها بيشتر است.

افسردگي: تقريبا تمام بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه، دوره‌اي از افسردگي را تجربه مي‌کنند و بهترين علامت آن کاهش ميل جنسي است.

داروها: اين بيماران داروهاي بسيار زيادي مصرف مي‌کنند که از عوارض تعداد قابل‌ملاحظه‌اي از آنها، ايجاد اختلال‌هاي جنسي است. بايد خاطر نشان کرد بيمار به هيچ‌وجه نبايد تغييري در روش مصرف دارو يا نوع آن انجام دهد و هرگونه تغيير دارويي بايد به‌وسيله پزشک معالج باشد.

تصوير نامناسب از بدن: اغلب بيماران داراي فيستول هستند که از طريق آن دياليز مي‌شوند و فکر مي‌کنند وجود فيستول در بدن آنها، باعث بدشکل شدنشان شده است بنابراين تمايلي به برقراري رابطه ندارند.


نقش بيماري‌هاي زمينه‌اي در بروز نارسايي مزمن کليه

برخي بيماري‌هاي زمينه‌اي مي‌توانند زمينه‌ساز ابتلا به نارسايي مزمن کليه باشند:

ديابت و فشارخون: يکي از شايع‌ترين بيماري‌ها که باعث نارسايي مزمن کليه مي‌شود، ديابت است. در ديابت عروق بدن مسدود مي‌شود و با مسدودشدن عروق خونرسان آلت تناسلي، ناتواني جنسي ايجاد خواهد شد. بيماري مهم ديگر که مي‌تواند باعث نارسايي مزمن کليه شود، افزايش فشارخون است.

تغييرات هورموني: بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه، داراي تغييرات هورموني وسيعي هستند که عملکرد طبيعي جنسي را به‌شدت تحت‌تاثير قرار مي‌دهند. براي عملکرد طبيعي بيضه‌ها بايد محوري که از بالا شروع مي‌شود و به‌طرف پايين مي‌آيد، طبيعي عمل کند. اين محور در مردان از بالا به پايين عبارت است از: هيپوتالاموس – هيپوفيز و بيضه. غده هيپوتالاموس هورموني به نامGnRH ترشح مي‌کند که از طريق خون به غده هيپوفيز مي‌رود و باعث مي‌شود غده هيپوفيز، 2 هورمون به اسامي LH و FSH ترشح كند. اين دو هورمون از طريق خون به بيضه‌ها مي‌رسد و هورمون LH باعث ترشح هورمون تستوسترون توسط بيضه‌ها و هورمون FSH باعث توليد اسپرم مي‌شود. در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه ترشح هورمون GnRH توسط غده هيپوتالاموس مختل مي‌شود در نتيجه هم ميزان ترشح هورمون مردانه يا هورمون تستوسترون توسط بيضه‌ها کاهش مي‌يابد و هم توليد اسپرم دچار اختلال مي‌شود به همين دليل ميزان ناباروري در اين افراد بيش از جمعيت عادي است.

يکي از علت‌هاي اختلال‌هاي جنسي در اين بيماران، ‌افزايش پرولاکتين خون است. در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه ميزان هورمون پرولاکتين خون افزايش مي‌يابد كه باعث مهار عملکرد غده هيپوتالاموس و درنهايت بروز اختلال‌هاي جنسي مي‌شود. افزايش پرولاکتين خون مي‌تواند باعث کاهش ميل جنسي، اختلال نعوظ و نيز ناباروري شود.


آيا رابطه زناشويي در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه بي‌خطر است؟

بسياري از بيماران مبتلا فکر مي‌کنند رابطه زناشويي باعث آسيب به فيستول آنها يا آسيب به کليه پيوندي مي‌شود در صورتي که رابطه زناشويي در اين بيماران بدون خطر است. البته بايد حين رابطه زناشويي به محلي که از طريق آن دياليز انجام مي‌شود فشار وارد نشود. شايد بپرسيد که اين بيماران چگونه مي‌توانند به خودشان کمک کنند؟ در پاسخ مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

سعي کنيد ظاهري مناسب داشته باشيد، وقتي شما خوب به نظر برسيد احساس شما نيز خوب خواهد بود.

اگر کمرو هستيد، مطالعه به شما خيلي کمک مي‌کند. صحبت با ساير بيماراني که دياليز مي‌شوند و افزايش آگاهي باعث بهبود در روابط با شريک زندگي خواهد شد. به خاطر داشته باشيد نگرش مثبت در زندگي اساس يک رابطه موفقيت‌آميز است.


درمان اختلال‌هاي جنسي در مردان مبتلا به نارسايي مزمن کليه

براي درمان اختلال‌هاي جنسي بايد برخي نكته‌هاي اصولي رعايت شود. علل متعددي در بروز اختلال‌هاي جنسي در اين بيماران موثر است و بايد تمام آنها مدنظر قرار گرفته شود:

بيماران بايد از نظر مشکلات رواني مثل افسردگي، اضطراب و استرس و همچنين از نظر چگونگي روابط عاطفي بين زن و شوهر مورد بررسي دقيق قرار گيرند.

يکي از مهم‌ترين علت‌هاي بروز اختلال‌هاي جنسي، مصرف برخي داروهاست، در اين شرايط مي‌توان با مشورت پزشک معالج نوع دارو را تغيير داد.

افزايش اوره خون اين بيماران بايد به‌وسيله دياليز يا پيوند درمان شود.

پرکاري غده پاراتيروييد يکي از اختلال‌هاي هورموني است كه در اين بيماران مشاهده مي‌شود. درمان مناسب با بهبود عملکرد جنسي همراه خواهد بود.

با توجه به اينكه در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه که هنوز پيوند کليه نشده‌اند، داروهاي مصرف‌شده به‌طور طبيعي دفع نمي‌شود، بنابراين نوع و ميزان مصرف دارو در اين بيماران با مردان عادي مبتلا به اختلال‌هاي جنسي بسيار متفاوت خواهد بود. گاهي برخي داروها فقط هفته‌اي يکبار تجويز مي‌شوند. فراموش نكنيد مصرف برخي داروها در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه ممنوع است.

منبع:salamat.ir


نظرات کاربران

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره سایت

Profile Pic
.هدفمان از ایجاد این سایت بالا بردن اطلاعات هموطنان عزیز در مورد داشتن بدن سالم است. (کپی برداری از نوشته های این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.)
اطلاعات کاربری و عضویت سریع

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
خبرنامه


اسکریپتهای اختصاصی

می توانید از خوراک این سایت در تلبار خود استفاده نمایید.
سخن روز

هیچ کاری خوب انجام نمی گیرد مگر اینکه انسان خودش انجام بدهد.

ابزار هدایت به بالای صفحه