close
تبلیغات در اینترنت

codes and tools for blog

لارینزیت

داشتن بدن سالم

برای گفتگویی آزادتر
به انجمن ما مراجعه کنید
سخه انگلیسی سایت؟!!
!
مستند پزشکی؟!
!
اطلاعات سایت

آمار مطالب
کل مطالب : 75
کل نظرات : 2
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 8
آمار بازدید
آی پی امروز : 1
آی پی دیروز : 8
بازدید امروز : 5
باردید دیروز : 11
ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته : 5
بازدید ماه : 103
بازدید سال : 2,056
بازدید کلی : 40,834
مشخصات
آی پی : 52.91.245.237
سیستم عامل :
مرورگر:

پشتیبانی

نویسنده : مجتبی چابک
بازدید : 154


حنجره در در پشت گلو بين نای و حلق قرار دارد. تارهای صوتی در حنجره هستند. التهاب حنجره به معنای ايجاد التهاب در حنجره است. بیشتر موارد التهاب حنجره معمولا ناشي یک عفونت ویروسی است. عوامل دیگر غیرعادی و كمتر رايج هستند.

 

نشانه های التهاب ویروسی حنجره چه هستند؟

شما ممکن است در برآمدگی جلوي گلو (خرخره) احساس درد کنید و صدای شما کمی بعد از آن، گرفته شود. گاهی اوقات شما قادر به صحبت کردن نبوده و فقط می توانید پچ پچ کنید. بعضی از افراد از این بابت مضطرب مي شوند. اما التهاب حنجره زودگذر است، پس از عفونت، تارهای صوتی ملتهب می شوند. شما ممکن است بنابراین کمی تب داشته باشید و سرفه کنید، گاهی اوقات التهاب حنجره بخشی از يك آلودگی شایع و وسيعتر است. برای مثال شما ممکن است عفونت گلو (فارنژيت)داشته باشید، ورم لوزه، سرماخوردگی یا بیماری آنفلوآنزا نيز مي توانند منجر به التهاب حنجره شوند. در این حالتها شما ممکن است نشانه هایی همانند گلودرد، سر درد، احساس خستگی، ورم غده های گردن، آبریزش بینی، درد در بلع، ضعف و درد عمومی بدن داشته باشيد...

معمولا علايم بيماران مبتلا به التهاب ویروسی حنجره در طول  2 تا 3 روز وخیم یا شديد می گردد و معمولا در عرض یک هفته پس از آن برطرف می شود.. اما ممکن است تا یک هفته بعد صدای شما مانند کلاغ شود و همانطور بماند در حاليكه سایر علائم از بين رفته باشند. این به خاطر اینست که التهاب تارهای صوتی ممکن است طول بکشد تا وقتی که ویروسها كاملا از بین بروند. اما دشواري در نفس کشیدن از عوارض غیرعادی است. اگر التهاب و ورم شديدي در حنجره وجود داشته باشد، این حالت ممکن است اتفاق بیافتد. زيرا باعث می شود لوله ی هوا (نای) تنگ گردد. در بزرگسالان این حالت نادر است. اما گاهی اوقات در نوجوانان يا کودکان اتفاق می افتد. لذا هر زمان كه لوله های هوایی تنگتر می شوند پزشك معالج دقت می کند كه آیا شما مشکلی در نفس کشیدن در زمان التهاب حنجره نداشته باشيد.

 

درمان التهاب ویروسی حنجره چیست؟

مداخله درماني اولین انتخاب نیست زيرا  التهاب حنجره خودبخود بعد از چند روز بهتر می شود. نوشیدنی به مقدار فراوان مصرف کنید تا وقتیکه مصرف نوشیدنی زیاد تحريك كننده نباشد، اما چون  قورت دادن نوشیدنی دردناک است. شما ممکن است دچار کم آبی خفیف شويد و در حالتي كه شما نوشیدنی كافي مصرف نمی کنید. کم شدن آب بدن به طور ملایم می تواند سردرد ایجاد کند و خستگی را وخیم تر کند.

استامينوفن یا ایبوبروفن داروهاي مناسبي برای تسکین درد، سردرد و تب می باشند. برای جلوگیری از علائم بهتر است كه به طور  منظم و مقدار دقیق توصيه شده داروها را مصرف کنید. برای مثال استامينوفن را هر 4 ساعت در روز بخورید تا نشانه های بیماری تسكين یابد.

غرغره کردن داروهاي ضد دردي مانند آسپرین مقدار کمی درد حنجره را کاهش خواهد داد. زيرا مايع حنجره را لمس نمی کند و فقط پشت گلو را بيحس می کند. و غرغره ممکن است درد گلو را کاهش دهد. پس زماني كه التهاب حنجره اتفاق می افتد. (اگرچه تحقیقات و شواهد علمي کمی وجود دارند که ثابت می کند غرغره آسپرین برای درد گلو موثر است).اما درمان رایجی است و به امتحان کردنش می ارزد.

با حل برخی داروهاي خانواده آسپرین كه محلول در آب باشند، بايد مايع را به مدت 3 تا 4 دقیقه غرغره کنید. شما می توانید 3 تا 4 بار در روز غرغره کردن را انجام دهید. مايع حاوي آسپرین را بعد از غرغره کردن بیرون بریزید. (توجه کنید: شما باید آسپرین را به بچه های زیر 16 سال ندهید.)

گفته شده كه تنفس در هوای مرطوب به كاهش علايم کمک می کند، اگرچه شواهد علمی برای ثابت کردن این موضوع وجود ندارد. يك تئوری وجود دارد که رطوبت در راه های هوایی ممکن است دارای اثر تسکین دهنده باشد و ممکن است به رقيق شدن ترشحات و خروج آن کمک کند. اما بیشتر مردم دستگاه بخور در دسترس ندارند.

 

آيا بايد به حنجره خود استراحت دهم؟

استراحت به صدای خود بدهید، اگر وقتی که شما التهاب گلو دارید اگر شما استفاده مفرط از تارهاي صوتي خود (زياد صحبت كنيد) بکنید در وقتی که تارهای صوتی ورم دارند، ممکن است التهاب بدترشود. البته بعید است که آسیب همیشگی ایجاد شود، اما ممکن است مدت زیادتري طول بکشد تا صدای شما به حالت طبیعی برگردد. استراحت دادن به صدا به این معنی است که جیغ نزنید، آواز نخوانید یا برای مدت طولانی صحبت نکنید . مکالمه کردن با صداي آهسته معمولا خوب است. (صدای آه مانند) به آهستگي سخن گفتن  بهتر از نجوا کردن است تا وقتی که التهاب حنجره بهتر شود. زیرا در حالت نجوا، به نسبت آهسته سخن گفتن حنجره شما سخت تر کار می کند. اگر شما مجری يا خواننده هستيد، التهاب حنجره می تواند شرايط دشوارتری را به وجود آورد و مهم تر باشد كه كي شما دوباره شروع به صحبت و خوانندگی می کنید. شروع كردن مجدد خوانندگي و تكلم به صورت خيلي زود، زماني كه علايم تازه در حال فروكش كردن هستند ممكن است باعث طولاني شدن مدت خروسي بودن صدا شود تا حالتي كه شما صبر كنيد تا علايم به طور كامل از بين بروند. هیچ پاسخ دقيقی وجود ندارد درباره اينكه بهترين زمانیکه يك خواننده ميتواند مجدد شروع به خواندن نمايد، بدون اینکه آسیب بیشتری به صدای خود بزند. یک خواننده حرفه ای ممکن است بد نباشد كه که با یک متخصص گفتار درمانی مشورت کند، مخصوصا اگر تصميمي حياتي براي ادامه كار وي مطرح باشد.

 

آیا من به آنتی بیوتیک نیاز دارم؟

معمولا نه. التهاب حنجره معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شود. آنتی بیوتیک ها ویروس ها را نمی کشند. آنها فقط باکتری ها را می کشند. سیستم ایمنی بدن شما معمولا به سرعت عفونت های ویروسی را از بدن پاك می کند. التهاب هاي حنجره شديد به دلیل باکتری ايجاد مي شود. پس آنتی بیوتیک ممکن است توصیه شود مخصوصا اگرآلودگی شدید باشد، اگر آلودگی بعد از چند روز کاهش نیابد، یا اگر سیستم ایمنی بدن شما درست کار نمي کند، (برای مثال اگر شما طحال خود را برداشته ايد یا اگر به دليل سرطان شیمی درمانی می کنید)

 

دیگر عوامل التهاب حنجره و گرفتگی صدا؟

التهاب حنجره و گرفنگی صدا بعضی اوقات ناشی از شرایط دیگری است که بر روی تارهای صوتی اثر میگذارند. برای مثال: عفونت های نادر، آلرژی ها، استفاده مفرط از صدا، برگشت اسید از معده(ترش كردن)، دود تنباکو یا دیگر مواد شیمیایی محرك که شما ممکن است استشمام کنید. یک کیست يا غده خوش خیم (غیر سرطانی) تارهای صوتی گاهی اوقات باعث گرفتگی صدا می شود.ايجاد تومور (سرطانی)  تارهای صوتی نيز احتمال دارد اما بسيار نادر است. براي تشخيص اين موارد معمولا پزشك نگاه می کند كه  کدام موارد زیر توسعه یافته اند:

·         علائمی که شدید هستند یا از موارد شرح داده شده در بالا متفاوت هستند.

·         هر نشانه التهابي (مشابه علايم سرماخوردگي) که در مدت 3 تا 4 روز کاهش نیابد.

·         اگر گرفتگی صدا یا گلو درد بیشتر از 3 تا 4 هفته ادامه یابد بخصوص اگر شما عفونت ابتدایی که سبب گرفتگی صدا شود، را نداشته اید.

·         اگر غده های گردن شما ورم كرده و در مدت 2 تا 3 هفته بعد از آلودگی كوچك نشوند.

·         اگر ورم غده های گردن بدون نشانه های عفونت ظاهر شده باشند.


نظرات کاربران

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره سایت

Profile Pic
.هدفمان از ایجاد این سایت بالا بردن اطلاعات هموطنان عزیز در مورد داشتن بدن سالم است. (کپی برداری از نوشته های این سایت با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.)
اطلاعات کاربری و عضویت سریع

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
خبرنامه


اسکریپتهای اختصاصی

می توانید از خوراک این سایت در تلبار خود استفاده نمایید.
سخن روز

هیچ کاری خوب انجام نمی گیرد مگر اینکه انسان خودش انجام بدهد.

ابزار هدایت به بالای صفحه